PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=34350}

Letni sen

Sommarlek
7,4 1 535
ocen
7,4 10 1 1535
6,8 5
ocen krytyków
Letni sen
powrót do forum filmu Letni sen

Sielski film Bergmana przeplatany zaledwie kilkoma scenami goryczy? Aż dziw bierze że ten obraz jest taki optymistyczny.I kiedy zbliża się finisz wygląda na to że zapłakana baletnica rozmawiająca z pajacem nie zdoła się już podnieść z psychicznego dołka..Połowa jej życia minęła bezpowrotnie a szansy że będzie lepiej raczej nie widać..Mimo wszystko całość zamyka się z nadzieją.

Ulan_Bator

W zasadzie zgodzę się z Tobą, choć te kilka scen (a w sumie jedna) jest naprawdę potężnych i dających kopa tak "głównej bohaterce" jak i widzowi...

grisnir

Mam takie dziwne wrażenie, że gdy patrzy się na filmy Bergmana przez
pryzmat czasu, w jakim powstawały, łatwo dostrzec tendencję narastania
ponurości i cynizmu.

Jak porównać dzieła typu "Letni sen", "Tam gdzie rosną poziomki" czy
"Siódma pieczęć" (Tak swoją drogą w całej trójce jest motyw poziomek, które
zawsze symbolizują u mistrza drobne, życiowe przyjemności) z "Personą",
"Gośćmi wieczerzy pańskiej" czy "Milczeniem", to łatwo można dostrzec
powolny proces zaniku nadziei oraz sympatii do świata i ludzi.

Wniosek z tego jeden - reżyserzy nie powinni się starzeć! :)

ocenił(a) film na 7
karollos

Czy w jakichś filmach jest jeszcze motyw poziomek? To już znak rozpoznawczy reżysera, czy tylko motyw tych trzech filmów?

ocenił(a) film na 10
karollos

Nie do końca się z tobą zgodzę. W "Fanny i Aleksander" na przykład, jednym z ostatnich filmów reżysera, z sympatią pokazuje on świat i ludzi.

Ulan_Bator

Ja z kolei zakończenie odebrałem w nieco inny sposób, właśnie bardziej jako pełne cynizmu, goryczy i postanowienia życia z nią, brak woli walki. Główna bohaterka przyjęła do świadomości fakt, że nie jest w stanie zmienić już wiele w swoim życiu, jest za późno aby naprawić błędy. Pogodziła się z tym, że dziennikarz z którym się spotyka nie jest do końca odpowiednią dla niej osobą, w pewien sposób obniżyła oczekiwania wobec niego i nie widzę optymizmu czy nadziei a raczej zakończenie radosne tylko z pozoru, tak jak uśmiech osoby, w której oczach widać oswojenie się z cierpieniem i rozpaczą oraz przyjęcie tych uczuć jako stałej części reszty życia.

ocenił(a) film na 10
dwitaszczyk

Ja skłaniam się bardziej ku interpretacji użytkownika Ulan_Bator, co zresztą sugeruje ostatnia scena filmu, ale oczywiście każdy ma prawo interpretować obraz filmowy po swojemu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones